Põhitõed lõikelille hoolduses
Rõõm on lilli saada, aga kuidas nende ilu nautida ning neid värskena hoida kauem kui paar päeva?
Vaatame üle mõne lihtsa põhitõe lõikelille hoolduses, mille järgi käituda, et rõõm ja silmailu õitest kestaks kauem.
Vali lilledele õige suurusega vaas.
Lillekimbud võivad olla väga erinevates mõõtmetes. Sama lugu on vaasidega. Väikeses vaasis jääb suurel lillekimbul ruumi puudu ning sellesse lilli surudes võib kahjustada varsi, mis on kui lõikelillede elujuured. Samuti mahutab väiksem vaas vähem vett, mistõttu võib vesi enne otsa saada kui seda märkad. Lillede kuivale jäädes hakkab koheselt ka nende närtsimise protsess ja hilja märgates on neid raske päästa. Liiga suures vaasis jällegi väiksem kimp upub. Õigesti valitud vaas on silmale kaunis vaadata.
Vee temperatuur, kogus ning puhtus.
Milline vesi lilledele valida, kas soe või külm? Üks lihtne reegel, mida järgida kõlab nii: mida puitunum vars, seda soojem vesi. Puitunud vars on näiteks roosil, elulõngal, hortensial, sirelil. Pehmed ja mahlased varred, mis eelistavad jahedat vett on näiteks kevadlilledel (tulbid, nartsissid, hüatsindid), ratsuritäht, kalla. Enamus rohtsetele vartele sobib käesoe vesi. Püüa aru saada, millest sinu lillekimp peamiselt koosneb. Kui lilli ei tunne, hinda varte järgi, mis oleks õigem.
Segakimbu puhul vali lilledele käesoe vesi, sest päris soe vesi nö keedab pehmemate vartega lilled ära. Sellise kimbu puhul aitab säilimisele kaasa igapäevane vee vahetamine ja lillevarte lõigete värskendamine, milleni me ka jõuame.
Vett tuleks vaasi panna nii palju, et kõik lillevarred oleksid vähemalt paari sentimeetri jagu vees. Jälgi, et vette ei jääks lehti. Need lähevad vees mädanema ning muudavad vee mustaks. Lõikelilled armastavad puhast ja värsket vett!
Varre lõikepinna värskendamine.
Kui oled vaasi ja vee valiku teinud on aeg uuendada varte lõikepinda. Jah, seda tuleks teha kohe esimesel vaasi panekul, vahetult enne lillede vette panemist. Selleks kasuta nuga ja lõika vart diagonaalselt nii umbes 1 cm jagu. Kevadlilledede vartele tee lõiked sirgelt. Oluline on lõigata just noaga, sest käärid suruvad varres asetsevad kappillarid kokku ning lill ei saa enam vett kätte.
Edasine hooldus
Nagu juba öeldud, siis kaua säilivate lõikelillede saladus on nende sage hooldus. Edasi tulekski vähemalt iga paari päeva tagant lilli hooldada.
Selleks võta kimp vaasist, pese vaas puhtaks ning pane sellesse uus vesi. Enne lillede vaasi panekut värskenda taaskord varte lõikepinda paari sentimeetrise lõikega.
Jätka nii iga paari päeva tagant kuni arvad, et õige aeg oleks tuua vaasi juba uued lilled.
Mõnusat lilleilu nautimist!
Sellel postitusel on 22 vastust