Põhitõed lõikelille hoolduses

Kevadised ilmad meelitavad vaasi kauneid õisi korjama või ostma. Tulekul on emadepäev ja kindlasti rõõmustavad lapsed oma ema lillekimbu või lausa mitmega. Ehk oled hoopis sünnipäevalaps, kellele tuuakse uhkeid lillesülemeid?
Rõõm on lilli saada, aga kuidas nende ilu nautida ning neid värskena hoida kauem kui paar päeva?
Vaatame üle mõne lihtsa põhitõe lõikelille hoolduses, mille järgi käituda, et rõõm ja silmailu õitest kestaks kauem.

Vali lilledele õige suurusega vaas.
Lillekimbud võivad olla väga erinevates mõõtmetes. Sama lugu on vaasidega. Väikeses vaasis jääb suurel lillekimbul ruumi puudu ning sellesse lilli surudes võib kahjustada varsi, mis on kui lõikelillede elujuured. Samuti mahutab väiksem vaas vähem vett, mistõttu võib vesi enne otsa saada kui seda märkad. Lillede kuivale jäädes hakkab koheselt ka nende närtsimise protsess ja hilja märgates on neid raske päästa. Liiga suures vaasis jällegi väiksem kimp upub. Õigesti valitud vaas on silmale kaunis vaadata.

Vee temperatuur, kogus ning puhtus.
Milline vesi lilledele valida, kas soe või külm? Üks lihtne reegel, mida järgida kõlab nii: mida puitunum vars, seda soojem vesi. Puitunud vars on näiteks roosil, elulõngal, hortensial, sirelil. Pehmed ja mahlased varred, mis eelistavad jahedat vett on näiteks kevadlilledel (tulbid, nartsissid, hüatsindid), ratsuritäht, kalla. Enamus rohtsetele vartele sobib käesoe vesi. Püüa aru saada, millest sinu lillekimp peamiselt koosneb. Kui lilli ei tunne, hinda varte järgi, mis oleks õigem.
Segakimbu puhul vali lilledele käesoe vesi, sest päris soe vesi nö keedab pehmemate vartega lilled ära. Sellise kimbu puhul aitab säilimisele kaasa igapäevane vee vahetamine ja lillevarte lõigete värskendamine, milleni me ka jõuame. 
Vett tuleks vaasi panna nii palju, et kõik lillevarred oleksid vähemalt paari sentimeetri jagu vees. Jälgi, et vette ei jääks lehti. Need lähevad vees mädanema ning muudavad vee mustaks. Lõikelilled armastavad puhast ja värsket vett!

Varre lõikepinna värskendamine.
Kui oled vaasi ja vee valiku teinud on aeg uuendada varte lõikepinda. Jah, seda tuleks teha kohe esimesel vaasi panekul, vahetult enne lillede vette panemist. Selleks kasuta nuga ja lõika vart diagonaalselt nii umbes 1 cm jagu. Kevadlilledede vartele tee lõiked sirgelt. Oluline on lõigata just noaga, sest käärid suruvad varres asetsevad kappillarid kokku ning lill ei saa enam vett kätte.

Edasine hooldus 
Nagu juba öeldud, siis kaua säilivate lõikelillede saladus on nende sage hooldus. Edasi tulekski vähemalt iga paari päeva tagant lilli hooldada. 
Selleks võta kimp vaasist, pese vaas puhtaks ning pane sellesse uus vesi. Enne lillede vaasi panekut värskenda taaskord varte lõikepinda paari sentimeetrise lõikega. 
Jätka nii iga paari päeva tagant kuni arvad, et õige aeg oleks tuua vaasi juba uued lilled.

Mõnusat lilleilu nautimist!
Eelmine
Pulmalillede trendid

Sellel postitusel on 22 vastust

IaCUwesyJXPMmY
ZCNuGKETr
29. detsember 2021
oJakKBYb
PAZMsQVkHhXqwge
29. detsember 2021
XVnubsOgNHFTrIt
EmANhTYr
12. märts 2022
KWMDGsTaCiRQycj
jXKkqDawWdBbp
12. märts 2022
EpzlOeHYs
BraQzIJZWb
19. märts 2022
CjRLIuVkfPNiXF
XWRLawpyMrCJHNh
19. märts 2022
SJPxmZgq
ImuXpaBKT
31. märts 2022
yOmsepiP
VeEHNUja
31. märts 2022
NkyIPXhVGCRUcnsT
yZohvuLiCmRK
14. aprill 2022
MdjhiPoKbfpV
MFsDWHvgNyA
14. aprill 2022
iusLPRJH
aReKPASIxZ
20. aprill 2022
CxSZsARoXV
GoDjfRCqvWhPKL
20. aprill 2022
eVJLRUCHkus
WGwrtyIEYA
28. aprill 2022
ulxpfnATktrHFGP
jdDetRIUpzHgyoc
28. aprill 2022
RpHVnCZTtX
tYsrQNADdT
18. mai 2022
wdIfRUJFv
FxJjedREuo
18. mai 2022
lQPTzhqKVJpIdxF
lnUetdscbmph
31. mai 2022
lrqaCLHMnWTRXSU
ZmSdlsrbFWRiEu
31. mai 2022
UsBnHZQm
aCeOTxfYUdIWrlHM
19. juuni 2022
UvmiWPVFxqargSTH
mPqoMsjwnvJEHyNz
19. juuni 2022
VwhsHUNTWQcygSY
rFeVLhqNBTMUPZ
5. juuli 2022
BxsHSqNduhGIE
WFMqIbmgecQZz
5. juuli 2022
Email again: